שני מוקדים מרכזיים לעבודת המכון: 

הראשון והעיקרי עוסק בזיהוי הזדמנויות וסיכונים לישראל, בזירה המזרח תיכונית ובסביבה הגלובלית. המכון חותר לאפיין מגמות גיאו-אסטרטגיות וגיאו-פוליטיות, המעצבות את המזרח התיכון, לרבות מעורבוּת המעצמות הגדולות ושחקנים אזוריים מרכזיים. דגש מיוחד מושם על זיהוי שינויים אזוריים דינאמיים המעצימים את האיום הנשקף מצד איראן, לצד התפתחות מערכות יחסים אסטרטגיות חדשות של ישראל עם מדינות ערב. בהקשר זה, דן המכון בהשלכות האסטרטגיות של המבוי הסתום בתהליך המדיני בין ישראל לפלסטינים.

נוכח שינויים דינאמיים אלה, בוחן המכון חלופות לעדכון תפיסת הביטחון של ישראל ומנתח את מערכות היחסים האסטרטגיות והדיפלומטיות של ישראל עם מעצמות ומדינות מפתח בזירה העולמית, ובראשן ארה"ב.


 

המוקד הנוסף בו עוסק המכון, הוא חוסנה החברתי של מדינת ישראל כעמוד תווך בביטחון הלאומי. במוקד זה, חותר המכון לקדם הבנה של סיכונים הנובעים מערעור יסודות הדמוקרטיה הליברלית בישראל, לצד תהליכים דמוגרפיים המעצבים מחדש את פניה של החברה הישראלית. ערעור האיזון בישראל בין ה"יהודית" ל"דמוקרטית" מהווה איום גם על יחסיה של מדינת היהודים עם יהדות ארה"ב. 


 

הישראליות המשותפת

כמענה לקריאתו של נשיא המדינה ראובן ריבלין, ב"נאום ארבעת השבטים" בכנס הרצליה 2015, פועל המכון לזהות ולפתח חלופות מדיניוּת לקידום חזון הנשיא ליצירת תקוה ישראלית במסגרת "הישראליות המשותפת". 


 

זירה מרכזית לדיון מעמיק באתגרי המאה ה-21

המכון מקיים ימי עיון, מסגרות דיון מיוחדות, צוותי חשיבה, סימולציות ואת כנס הרצליה השנתי, היוצרים יחד זירה מרכזית לדיון מעמיק באתגרי המאה ה-21, בפניהם ניצבת ישראל בפרט והמזרח התיכון בכלל. הפעילות מתבצעת ע"י גרעין קטן של חוקרים קבועים, קבוצת עמיתי מחקר, עוזרי מחקר מקרב הסטודנטים במרכז הבינתחומי, ובשיתוף פעולה עם חוקרים ומכוני מחקר בארץ ובחו"ל.


 

פרסומי המכון ותוצריו

התוצרים מופצים באמצעות פרסומים כתובים ובהם​ ניירות עמדה, סיכומי תובנות והמלצות מכנסים, פורומים ודיוני חשיבה, לקהלי היעד הרלבנטיים. בנוסף, ניתנים תדריכים וסקירות בע"פ, פרסומים וראיונות באמצעי התקשורת.


 


בראש המכון עומד האלוף (מיל') עמוס גלעד, לשעבר ראש האגף הביטחוני-מדיני (אבט"ם) במשרד הביטחון. במסגרת שירות בן 30 שנה בצה"ל, כיהן גלעד, בין היתר, כראש חטיבת המחקר באמ"ן, דובר צה"ל, מתאם פעולות הממשלה בשטחים, מזכיר צבאי לראש הממשלה המנוח יצחק רבין וכראש מערך ההסברה הלאומי​. קראו עוד​​