בשנים האחרונות אנו עדים לגידול מדאיג בגילויי הגזענות וההסתה לגזענות ברשת ובמרחב הציבורי הישראלי כנגד קבוצות אוכלוסייה שונות כערבים, נשים, לה"טבים, אתיופים, פליטים ועוד. תופעות אלה מקבלות ביטוי בהפליה לרעה של קבוצות שונות, הדרה של החברים בהן ובהתבטאויות קשות המסיתות נגד קבוצות אלה וחבריהן, משפילות ומבזות אותם ואף מגיעות לפגישה פיזית בבני אדם המתגוררים בישראל, וזאת אך בשל השתייכותם לקבוצות שונות באוכלוסייה. על פי 'דו"ח השנאה', במרחב הציבורי הוירטואלי עולות מידי שנה כ 3.5 מיליון קריאות פוגעניות, מסיתות, אלימות או גזעניות ובכל 3 דקות אישה מוטרדת מינית ברשת. עד כה עיקר ההתייחסות לתופעת הגזענות נעשתה במסגרת חוק העונשין ונעשה בהן שימוש מועט מאד מתוך החשש משימוש במשפט הפלילי להתמודדות עם תופעות חברתיות המתבטאות בדיבורים ובשל הרצון לצמצם את הפגיעה בחופש הביטוי. הצעות חוק המנסות להתמודד עם תופעת שיח השנאה והגזענות בישראל לא עברו קריאה ראשונה.

לעומת מימדי התופעה, מקרים בודדים מגיעים למערכת המשפטית ועל פניו נראה כי הציבור הישראלי חי בתחושה של חוסר אונים למול גילויי גזענות, הומופוביה, שנאה והשפלה אלה ורואה ברשת ובמרחב הציבורי מרחבים ללא דין וללא דיין. במצב משפטי זה, המצוי בתחום המתפתח של משפט וטכנולוגיות מידע, ובהיבטיו החברתיים והתרבותיים, תעסוק הקליניקה.

 


הקליניקה תפעל במספר מישורים:

  1.  הקליניקה תעניק ייעוץ וסיוע משפטיים פרטניים ללא תשלום לנפגעי הסתה וגזענות ברשת ובמרחב הציבורי ובפגיעה כתוצאה מהם ותסייע לאזרחים להבין את האפשרויות העומדות לרשותם. כיום, החסם המרכזי העומד בדרכו של האזרח הוא הצורך להתמודד באמצעות פנייה לייעוץ משפטי פרטי משום שאין טיפול המוצע על ידי הרשויות.
  2.  הקליניקה תכתוב ותפרסם ניירות עמדה ומדיניות לקידום הסובלנות וכדי להפוך את המאבק נגד הגזענות לעניין ציבורי רחב יותר ואת המידע על האפשרויות להיאבק בו – לנחלתם של רבים.
    הקליניקה תפעל למען יוזמות חקיקה קיימות ואף תיזום תיקוני חקיקה נוספים המגנים על הקבוצות המהוות יעד לגזענות, תוך מיפוי מחקרי-השוואתי.  במסגרת פעילותה תפעל הקליניקה להקמת קואליציה לקידום ערכיה ואף תצטרף לקואליציות קיימות בתחומי המאבק בגזענות כדי לקדם פעילות בתחום זה וליצור לובי ארגוני לקידום יוזמותיה.
  3.  הקורס האקדמי יעסוק בין היתר בהיבטים משפטיים, פסיכולוגיים, תרבותיים וחברתיים של הדרה חברתית ודה לגיטימציה של קבוצות בחברה, במשפט וטכנולוגיות מידע – האתגרים העומדים בפני המערכת המשפטית, עבודת החקיקה, בניית קואליציות לשינוי חברתי , רב תרבותיות והחברה הישראלית ועוד.

 

  • הקליניקה מיועדת לתלמידי שנה ג' ומעלה, הקבלה מותנית בראיון אישי.
  • תתקיים הכשרה מרוכזת בשבוע ההכשרה שלפני תחילת שנת הלימודים.
  • הקליניקה מזכה ב 6 ש"ס, כ-40 שעות הוראה אקדמיות, שיעור דו שבועי. עבודה מעשית בהיקף של 4  שעות שבועיות לאורך שנה קלנדרית.

 

לאתר קרן ברל כצנלסון לחץ כאן

בפניות הנוגעות להרשמה ניתן לפנות לעו"ד אילן יונש במייל - i@y-j.co.il