ליאור שליין: "הפוליטיקאים מנסים להפוך את בית המשפט, התקשורת והסאטירה ליריב פוליטי מטעמי נוחות. הביקורת שלנו אובייקטיבית, כי אנחנו תוקפים את כולם"


הדברים נאמרו באירוע של ארגון הבוגרים בבינתחומי הרצליה בנושא: "כוחה של סאטירה", בהשתתפות ענת ריבלין, איל קיציס ונלי תגר


30/11/16

ארגון הבוגרים במרכז הבינתחומי הרצליה ערך אירוע בנוכחות מאות בוגרות ובוגרים בלבד של כל בתי הספר בבינתחומי. באירוע השתתפו גב' ענת ריבלין, יוצרת וכותבת; גב' נלי תגר, קומיקאית ושחקנית; מר ליאור שליין; יוצר, עורך ומגיש תכנית הטלוויזיה "גב האומה"; ומר איל קיציס, מנחה ומגיש תכנית הטלוויזיה "ארץ נהדרת"; אשר שוחחו על כוחה של סאטירה. את האירוע הנחתה עו"ד חן הרשקוביץ-אוחיון, מנהלת פיתוח וקשרי בוגרים. האירוע התקיים בתמיכתן של IGI - קבוצת יצחקי ויקב רמת הגולן.


פרופ' אוריאל רייכמן, נשיא ומייסד המרכז הבינתחומי הרצליה, נשא דברים בפתח האירוע ואמר: "אני מאוד מתרגש לראות את כולכם ובמיוחד אני מתרגש לראות את בוגרי המחזורים הראשונים. לולא האמון שנתנו בנו בוגרי מחזורים אלה, המרכז הבינתחומי לא היה קיים. אלו אנשים שבאו להירשם ללימודים במרכז הבינתחומי כאשר שום תואר לא הובטח להם ולמדו בחדר קטן. אלו אנשים שנשארו ודבקו בשליחות ולא עזבו את הבינתחומי עד תום הסמסטר הראשון של השנה הרביעית, רק אז אושר התואר של המרכז הבינתחומי.


העיקר היה ונשאר המחויבות שלנו לחברה הישראלית ולעתידה. אנחנו ממשיכים לעשות כל שניתן ומביטים לשנים הבאות. העתיד של המרכז הבינתחומי והמשך הפעילות הציבורית והכשרת מנהיגות העתיד תלויה בכם. מה שאנחנו מנסים לעשות בשנים הבאות הוא להעביר יותר ויותר אחריות לבוגרים שלנו. אתם תמשיכו להניף את התרומה שלנו לחברה הישראלית לגבהים חדשים".


ד"ר עדי קול, דיקנית הסטודנטים והבוגרים בבינתחומי, אמרה: "אני שמחה לברך אתכם כדיקנית הסטודנטים והבוגרים היחידה בישראל. המרכז הבינתחומי החליט להציב דמות אחת שתלווה את הסטודנטים והבוגרים מיום כניסתם למרכז ועד בכלל. אני גאה להיות הדמות הזו. לפני שנה עמדנו כאן והצגנו בפניכם את ארגון הבוגרים המתחדש ובמהלך שנה זו קיימנו מפגשים רבים. מכל מפגש כזה עולה קול אחד וברור – קולם של הבוגרים, שרוצים לתרום ולתת ולהמשיך את הקשר עם המרכז ואין מרגש מכך. אני רוצה להודות לבוגרים שנרתמו ומובילים מהלכים משמעותיים בארגון". 

בתמונה: ד"ר עדי קול, דיקנית הסטודנטים והבוגרים במרכז הבינתחומי. צילום: עדי כהן-צדק

יאיר יצהר בלחובסקי, יו"ר ארגון הבוגרים בהתנדבות, אמר כי: "לפני שנה יצא ארגון הבוגרים לדרך חדשה. בימים אלה אנו עובדים על מערכת קשר של בוגרים בה תוכלו אתם, כל בוגרת ובוגר, לעדכן איפה הם עובדים, היכן נמצאים בעולם ובכך לחזק את הרשת החברתית שלנו. יושבים כאן אנשים מדהימים עם הישגים פנומנליים החוצים כל גבול ועדיין זוכרים שיש להם אחריות חברתית ואחריות למדינה. יש לנו DNA מיוחד ואני מאמין כי בכוחנו לשנות ולתקן. ההכרעה כיצד ייראה עתיד המדינה תלוי אך ורק בנו. אני קורא לכולכם לבוא ולקחת חלק בעשייה וביחד נביא את הבשורה".

בתמונה: יאיר יצהר בלחובסקי, יו"ר ארגון הבוגרים. צילום: עדי כהן-צדק

ליאור שליין, יוצר, עורך ומגיש תכנית הטלוויזיה "גב האומה", אמר: "ב'גב האומה' אנחנו מביעים את דעתנו על אירועי השבוע, ומשתדלים לעשות זאת באופן מעניין, משעשע ואינטליגנטי. אין לנו יומרה להפיל את השלטון. זה נכון גם לגבי מונולוג הסיום שלי. הוא טור דעה. מה שחלק מהפוליטיקאים עושים היום, זה לנסות לגרור את ה'שופטים' – בית-המשפט, התקשורת, הסאטירה – להיות שחקנים במגרש. להפוך אותנו ליריב פוליטי. ככה יותר נוח להם. הם מנסים להציג את הביקורת כלא אובייקטיבית, למרות שהיא מאוד אובייקטיבית, כי אנחנו תוקפים את כל מי שמגיע לו, מכל צדדי המפה הפוליטית.


נתניהו, למשל. הוא הודח מראשות הממשלה ב-99', לקח לו עשר שנים לחזור, וזה נראה שהוא לא ניצל את הזמן כדי לחזור עם רעיון מדיני יוצא דופן או עם תכנית כלכלית שתיטיב עם הציבור, אלא הוא חזר עם החלטה לקעקע את אמון הציבור בבית-המשפט ובתקשורת כדי להקל על עצמו לשרוד בשלטון. זה היה הלקח שלו, אולי כי לתפיסתו הם גרמו להדחתו. אז הוא מחליש את בג"ץ, אז הוא הביא לנו את 'ישראל היום', אז הוא מתעקש להיות שר התקשורת ולנצל את הכוח כדי להתעלל במי שלא מוצא חן בעיניו. ונתניהו לא לבד בזה, פוליטיקאים נוספים הפנימו את השיטה. אנחנו משתדלים לא להתייחס בכלל לפרובוקציות כאלה, ופשוט להמשיך לעשות את העבודה שלנו.


לדעתי, יש ערך בלהגיד את דעתך גם אם לא תמיד תצליח לשכנע את אלה שחושבים אחרת. יש ערך גם בלחזק את המחנה שלך. זה נכון גם לגבי פוליטיקאים, ולדעתי בוז'י ויאיר לא מבינים את זה. דרך החשיבה, שאם הימין ניצח אז העם רוצה ימין ולכן בוא נהיה יותר ימניים מביבי – בסופו של דבר זה מביא לריסוק האלטרנטיבה. כשהמטוטלת תחזור, לא יהיה מי שיתפוס אותה. אז בתוך כל זה התפקיד של תכניות הסאטירה הוא לא לחלן חרדים ולא להפיל את ביבי, אלא להשמיע קול ברור, של הגיון שפוי, ולהגיד בלי להתבלבל את דעתנו על מה שקורה. בימין, בשמאל, בכל מקום".


איל קיציס, מנחה ומגיש תכנית הטלוויזיה "ארץ נהדרת", אמר: "כולנו מפסידים במלחמה הזאת. אם יש ספק, אז בנט הוא המנצח. עם אילנה דיין אז ביבי הוא המנצח. אין בכלל ספק בדבר הזה. אני בטוח שרוב הצופים שראו את אילנה דיין מקריאה תגובה של שלושה ימים בשידור חי, אמרו 'איך הכניס לה'. אני חושב שהפסדנו בקרב הזה מזמן. אני חושב שפעם זה היה אחרת. אנחנו בעיצומה של מהפכה בתקשורת, התחרות כל כך גדולה והשיח הפך להיות כל כך קיצוני וכל כותרת אם היא לא קיצונית אין לה קליקים. בגלל זה הפייסבוק והבנטיזציה של כל המערכת הזאת ואנחנו פשוט מפסידים בקרב כל פעם מחדש. ההפסד שלנו נובע מזה שהם הצליחו איכשהו לסובב את כל מה שקורה בתקשורת לטובתם.

בתמונה: איל קיציס, מנחה ומגיש תכנית הטלוויזיה "ארץ נהדרת". צילום: עדי כהן-צדק

כל עונה אני אומר לעצמי שאולי הגיע הזמן שאפרוש מארץ נהדרת, אבל כל עוד יש את אלי ומריאנו ועלמה שהתחילו איתי.. אני נאחז בהם ולא מרפה. כל אחד כזה שפורש כמו פרידמן או אורנה, אני מרגיש שאני מתקרב לפאתט ואז אני נזכר בציבור".