פרופ' אוריאל רייכמן, נשיא ומייסד הבינתחומי הרצליה, קיבל את פרס המל"ג על תרומתו הרוחבית והמשמעותית לקידום ההשכלה הגבוהה בישראל


6 בנובמבר 2018


פרס על תרומתו הרוחבית והמשמעותית לקידום ההשכלה הגבוהה בישראל הוענק בתאריך 6/11/2018 לפרופ' אוריאל רייכמן, נשיא ומייסד המרכז הבינתחומי הרצליה, בכנס חגיגי שהתקיים בירושלים. בכנס נכחו נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין, שר החינוך נפתלי בנט וראשי המוסדות להשכלה גבוהה, בעבר ובהווה.

בנימוקי הפרס נאמר: "מערכת ההשכלה הגבוהה מציינת במלאת לה שישים שנה את נושא פתיחת השורות והנגשת ההשכלה הגבוהה במדינת ישראל. פרופ' רייכמן נטל חלק בשינוי שהוביל לפריחת המכללות בישראל בכלל וכן בהיותו החלוץ שהקים מוסד אקדמי שאינו מתוקצב על ידי המדינה. פרופ' רייכמן אפשר בפועלו למערכת האקדמית להתפתח כשלצד המכללות המתוקצבות פועל מודל נוסף של מכללות שאינן מתוקצבות. בכך סלל דרך במדינת ישראל לפיתוחה של ההשכלה הגבוהה שאינה נשענת על הכסף הציבורי. בעקבות יוזמתו קמו מוסדות נוספים אך אין ספק שהוא מורה הדרך שהשפיע על המערכת כולה ותוצאות מפעלו בוודאי ימשיכו להקרין עליה ועל התפתחותה בעתיד.

פרופ' רייכמן הקים את מוסדו עם חזון אקדמי מרשים בכך שאפשר כבר לפני 25 שנים לימודים בינתחומיים שעדין לא היו נפוצים באקדמיה בישראל והשפיע בכך רבות על השיח, המחקר וההוראה האקדמיים בכל מערכת ההשכלה הגבוהה בישראל.

המרכז הבינתחומי שבראשו הוא עומד הוא היום קמפוס תוסס בו לומדים למעלה מ-7,000 סטודנטים מישראל ומהתפוצות ב-10 פקולטות, אשר נותן מקום מרכזי לנושא החדשנות והיזמות."

ראוי במיוחד לציין  כי בהתאם לחזונו של פרופ' רייכמן הוקם בית הספר הבינלאומי ששפת ההוראה בו היא אנגלית. לבית ספר זה מגיעים מידי שנה מאות סטודנטים מעשרות מדינות ברחבי העולם. יחודו של בית הספר הבינלאומי טמון בשילוב בין מצויינות אקדמית לבין ערכי הציונות והשאיפה להעמקת הקשר בין ישראל לתפוצות. כיום לומדים בו כ-2000 סטודנטים מכ-86 מדינות והוא הפך להיות מרכז עליה וקליטה חשוב. כשני שליש מבוגריו נשארים לחיות בישראל ורבים מהם מתגייסים לצה"ל.  מפעלו זה של פרופ' רייכמן אף הוא חלוצי ויכול לשמש מודל ליתר המוסדות להשכלה גבוהה בישראל לעידוד נושא הבינלאומיות.

 פרופ' רייכמן מסר בתגובה כי "פרס המל"ג מהווה סגירת מעגל עבורי: לפני 25 שנים יצאתי להרפתקה עם חלום להקים מוסד אקדמי מסוג חדש, אוניברסיטה פרטית ללא כוונות רווח, שמניפה את דגל החירות והאחריות – החירות להגשמה ומימוש אישי לצד האחריות לדאוג לאחרים בחברה. לא בטוח שהייתי יוצא לדרך הזו אם הייתי יודע מראש כמה קשיים ומכשולים יוצבו בדרכי... זה לא סוד שהבינתחומי נתקל בהתנגדות מהרגע הראשון ושלאורך השנים היו לי חילוקי דעות שונים עם המל"ג, לעיתים קשים. למרות זאת שגשגנו והפכנו למוסד שלומדים למעלה מ-7,000 סטודנטים, ב-10 בתי ספר שונים, שפיתח דיסציפלינות חדשות ומוביל בהוראה ומחקר ויש לו 25,000 בוגרים. בבית הספר הבינלאומי שלנו, ע"ש רפאל רקנאטי, לומדים כ-2,000 סטודנטים מ-90 מדינות, ובזכותו הכירה בנו המל"ג כמוסד הבינלאומי ביותר בישראל. אני גאה במיוחד בעובדה שרבים מבוגרינו שבאנו מחו"ל בוחרים לחיות בישראל ומחזקים את הקשר שבין ישראל לתפוצות.

אני שמח מאוד לקבל את הפרס, שמהווה הכרה של הממסד האקדמי באיכותו של הבינתחומי ובתרומתו המשמעותית להשכלה הגבוהה בישראל. אני מודה לחברי המל"ג באופן אישי, בשם חברי הסגל של המרכז הבינתחומי הרצליה, ובשמם של הסטודנטים והבוגרים שלנו".

נשיא המדינה ריבלין פנה לפרופ' רייכמן ואמר: "אני מברך אותך ידידי פרופ' רייכמן, על החזון האקדמי פורץ הדרך שלך, שקם והיה למפעל חיים ועל ההשקעה במערכת כולה".

צפו בפרופ' רייכמן מדבר על האתגרים והחזון לאורם הוקם הבינתחומי הרצליה :