מכון אבא אבן לדיפלומטיה בינלאומית בבינתחומי קיים כנס לציון 120 שנים להולדתה של ראש ממשלת ישראל לשעבר, גולדה מאיר - "הדיפלומטית העברית הראשונה" בהשתתפות דמויות בכירות מעולם הממשל, הדיפלומטיה והמשפטמכון אבא אבן לדיפלומטיה בינלאומית בבינתחומי בשיתוף מכון גולדה מאיר למנהיגות וחברה קיימו כנס לציון 120 שנים להולדתה ופועלה של גולדה מאיר – "הדיפלומטית העברית הראשונה", בסימן יום האישה הבינלאומי. הכנס נערך בבינתחומי בהשתתפות השגריר רון פרושאור, ראש מכון אבא אבן לדיפלומטיה בינלאומית בבינתחומי; ח"כ ציפי לבני, יו"ר מפלגת התנועה וחברת כנסת מטעם המחנה הציוני; מר שאול רחבי, נכדה של גולדה מאיר ויו"ר מכון גולדה מאיר למנהיגות וחברה; השופטת (בדימוס) דורית בייניש, לשעבר נשיאת בית המשפט העליון; פרופ' גבריאלה שלו, לשעבר שגרירת ישראל באו"ם; אלוף (מיל') שלמה גזית, לשעבר ראש אמ"ן בצה"ל; דיפלומטים בהווה ובעבר, אקדמאים ובכירים במערכת יחסי החוץ של מדינת ישראל.


פאנל עם בועז ביסמוט | צילום: עדי כהן צדק​

לאורך הכנס עלו ונידונו סוגיות הקשורות לעשייתה של גולדה מאיר בשלל התחומים – החל מענייני פנים בהם הייתה חלוצה ופורצת דרך, לתחום החוץ אשר בעיצובו לקחה חלק משמעותי. בין מלחמה לעתות של שקט, בין תפקידה כדיפלומטית לשנותיה כראש ממשלה, אך בעיקר – הצלחתה בשלל חזיתות. כמו כן, נערכו מספר רבי-שיח, בין היתר בנושאי יחסי ישראל-אפריקה, נשים בעמדות הנהגה וקבלת החלטות במדינת ישראל, המערכה המדינית בזמן המערכה הצבאית וההחלטות שהיו משנות את אופייה של מלחמת יום הכיפורים.


פאנל גבריאלה שלו, סימה שיין ודורית בייניש | צילום: עדי כהן צדק

בשיחה שקיימו השגריר פרושאור וח"כ לבני על הבמה, התייחסה לבני לקיצוץ בתקציב הביטחון ואמרה כי "הדבר החשוב ביותר זה מדיניות. אם מדיניות ראש הממשלה היא לא טובה, יש סכנה גדולה בכך שהיא תופץ ברחבי העולם. הוצע לי להיות שרת חוץ בממשלה ולא הסכמתי – אם המדיניות היא כזו שאתה לא מאמין בה, אתה עושה שירות דב למדינת ישראל. מדיניות זה לא עניין תקציבי, זה עניין של שיקול דעת."


רון פרושאור בשיחה עם ציפי לבני | צילום: עדי כהן צדק

באשר להתנהלות המדינית במהלך מבצע צוק איתן, אמרה ח"כ לבני: "אנחנו לא תמיד מנסים להבין את הצד השני, איפה הוא נמצא וכדומה. אנו נוטים לפרש אותו לפי מה שאנחנו עושים. מדינת ישראל נכנסה לצוק איתן בגלל הערכה לא נכונה של 'מה הצד השני רוצה'".