המכון למדיניות ואסטרטגיה (IPS) בבינתחומי הרצליה קיים את כנס הרצליה ה- 17 בנושא מאזן ההזדמנויות והסיכונים בפרוס שנת ה- 70 למדינת ישראל


 

29.06.17


ראש המכון ויו"ר הכנס, האלוף (במיל.) עמוס גלעד, התייחס לעיתוי הכנס ואמר כי "ישראל נמצאת בנקודת הכרעה אסטרטגית, שבה היא יכולה לקחת חלק בשינוי פני האזור. החמצה של ההזדמנות הזו עלול להוביל לערעור יסודות המדינה כמדינת הלאום של העם היהודי"


כנס  הרצליה ה- 17, שנערך על ידי המכון למדיניות ואסטרטגיה של המרכז הבינתחומי הרצליה, התמקד השנה בבחינת מאזן ההזדמנויות, הסיכונים והאתגרים עימם מתמודדת ישראל, בפרוס שנת ה- 70 לעצמאותה. הכנס הפגיש אישים בכירים מהארץ ומעולם בתחומי הממשל, הביטחון, העסקים והאקדמיה, ודן בסוגיות הלאומיות, האזוריות והעולמיות המונחות על סדר היום. 

בתמונה: האלוף (במיל') עמוס גלעד

בכנס הופיעו ונאמו בכירי הממשל בארץ, ובראשם נשיא המדינה, ראובן ריבלין, אשר נעל את הכנס בנאום הרצליה. בנוסף השתתפו שר הביטחון, אביגדור ליברמן; שר האוצר, משה כחלון; שר התחבורה, ישראל כץ; שר החינוך, נפתלי בנט; יו"ר האופוזיציה, יצחק (בוז'י) הרצוג; יו"ר התנועה, ציפי לבני; יו"ר מפלגת יש עתיד, יאיר לפיד; ראש הממשלה לשעבר אהוד ברק; גדעון סער ועוד. כחלק מהכנס, התקיימו נאום הרמטכ"ל, רב-אלוף גדי אייזנקוט, סקירת ראש אמ"ן, האלוף הרצי הלוי וכן הרצאה של מפכ"ל המשטרה, רנ"צ רוני אלשיך, בנושא הביטחון האישי והחוסן הלאומי.

 

לקראת הכנס הגיעו במיוחד בכירים רבים מרחבי העולם, ביניהם מר חאזם חיירת, שגריר מצרים בישראל, מר ברט מק'גורק, השליח הנשיאותי המיוחד לקואליציה העולמית נגד ISIS, מחלקת המדינה של ארה"ב; סר ג'ון סויר, יו"ר ושותף Macro Advisory Partners, לשעבר ראש שירות המודיעין החשאי בבריטניה (MI6); ד"ר דניס רוס, עוזר מיוחד לשעבר לנשיא אובמה ולמתאם הבית הלבן למזרח התיכון, צפון אפריקה ומרחב המפרץ הפרסי וכיום יועץ מיוחד במועצה לביטחון לאומי; ד"ר סלסט וולנדר, עוזרת מיוחדת לשעבר לנשיא אובמה, מנהלת בכירה בענייני רוסיה במועצה לביטחון לאומי ונשיאת קרן ארה"ב- רוסיה ועוד רבים.


בין ההרצאות והדיונים שהתקיימו בכנס: "האם דעא"ש על סף תבוסה?" - הרצאתו של השליח הנשיאותי המיוחד לקואליציה העולמית נגד ISIS, מר ברט מק'גורק. "האיום המתעצם של איראן והציר הרדיקלי: האם ישראל מוכנה?"; "דמוקרטיה בסכנה?" שיחה בין נשיאת בית המשפט העליון לשעבר, השופטת דורית בייניש והעיתונאית אילנה דיין; "האנטישמיות החדשה וביטחון העם היהודי- איום מופרז או סיכון ממשי?"; "יוזמות שלום אזוריות: האם עדיין רלוונטיות?"; "יחסי ארה"ב- ישראל בעידן טראמפ: רק הזדמנויות או גם סיכונים?"; "פער בלתי נסבל? כלכלה איתנה מול חברה חלשה"; "חוסן כלכלי, אי- שוויון ושחיתות ציבורית ומגמות בטרור העולמי". בנוסף, התקיימו  "שולחנות עגולים" ופורומים בהשתתפות מומחים, במגוון נושאים, ביניהם, חלופות לתפיסת הביטחון של ישראל; בעקבות הבחירות הנשיאותיות: איראן לאן?; ישראל ויהדות ארה"ב- מגמות עומק; שירות נשים בצה"ל – דיון מיוחד של פורום דבורה; יציבות משטרים במזרח התיכון: ההיבט הכלכלי; נאט"ו מול מזרח תיכון משתנה ועוד רבים.

בתמונה (מימין לשמאל): אילנה דיין והשופטת דורית בייניש

במהלך הכנס הוצגו מחקרים וניירות עמדה מיוחדים, ובהם מדד הרצליה לחוסן הלאומי מאת פרופ' רפי מלניק, מדד לישראליות משותפת מאת פרופ' אלכס מינץ, איכות הדמוקרטיה הישראלית לעומת דמוקרטיות אחרות מאת ד"ר מעוז רוזנטל ומדדים נוספים. מדדים אלה מספקים למנהיגים ולנבחרי הציבור הערכות והמלצות מדיניות להתמודדות עם האתגרים הגאו-פוליטיים והכלכליים - חברתיים.


פרופ' אוריאל רייכמן, נשיא ומייסד המרכז הבינתחומי הרצליה, נשא נאום במושב הנעילה של כנס הרצליה ה- 17, בו התייחס, בין היתר, להשלכות הצעת חוק המקנה לבתי הדין הרבניים סמכות לדון כבוררים בעניינים אזרחיים. פרופ' רייכמן ציין בדבריו כי "שני תהליכים משמעותיים שהתקיימו בעשורים האחרונים מתקרבים כעת אל שיאם: כישלונו של התהליך לכינון חוקה לישראל והשחיקה המתמדת במעמדו של בית המשפט העליון.  המשך המגמה הזו לצד התגברות האיום על טשטוש זהות המקור הציוני של המדינה יביאו בסופו של דבר לעלייתה של מדינת ההלכה – מוקדם ממה שרבים כאן מדמים.

בתמונה: פרופ' אוריאל רייכמן

הצעת חוק השיפוט האזרחי-דתי ויישום התפישה שמדינת ישראל חייבת לחיות כמדינה יהודית-דתית, שהם פירותיהם הבאושים של התהליכים האלה – מהווים את קו פרשת המים. ציבור גדול ומנהיגותו השלימו עם התהליכים לאורך זמן. אנחנו כאן לא נוותר על עקרונות השליחות הציונית, המבטיחה את עתיד המדינה, שליחות שבשמה יצאנו להילחם ובגינה ניווטנו את סיפור חיינו. היום אנחנו קוראים למחנה רחב לומר - עד כאן!  נחזור למקורות הציונות ונגן עליהם."


לצפייה בנאומו המלא של פרופ' רייכמן: http://www.herzliyaconference.org/?CategoryID=678


לדף ה- VOD של כנס הרצליה ה- 17, למושבים ולנאומים המלאים של משתתפי הכנס לחצו כאן: http://www.herzliyaconference.org/?CategoryID=678