בשנת ה-25 להקמתו: המרכז הבינתחומי הרצליה העניק לראשונה תארי דוקטור לשם כבוד


התואר דוקטור לשם כבוד הוענק לשלדון ג. אדלסון, רא"ל (במיל') גדי איזנקוט, בני הזוג  פרלה והשגריר יצחק גילינסקי, רוני יצחקי,  מישל ליטבק ואודי רקנאטי;  לגיל גושן הוענק תואר עמית כבוד ואת אות וינד ליזמות חברתית.

 

במסגרת חגיגות שנת ה-25 להקמתו ולקראת הפיכתו לאוניברסיטה הפרטית הראשונה בישראל, קיים המרכז הבינתחומי הרצליה ביום ה', 4 ביולי, טקס חגיגי שבו העניק הבינתחומי לראשונה תארי דוקטור לשם כבוד של המרכז הבינתחומי הרצליה. את התארים העניקו בטקס חגיגי שהתקיים בקמפוס פרופ' אוריאל רייכמן, נשיא ומייסד הבינתחומי הרצליה, פרופ' אמנון רובינשטיין, יו"ר הדירקטוריון, ומר אודי רקנאטי, נגיד הבינתחומי הרצליה. התואר הוענק לאישים שפועלם משקף ערכים של ציונות, יזמות, אחריות חברתית, אקדמיה, פילנתרופיה והצלחה עסקית, ובהוקרה על תרומתם המשמעותית למדינת ישראל, לעם היהודי ולבינתחומי הרצליה.


מקבלי תואר דוקטור לשם כבוד מהמרכז הבינתחומי הרצליה: 


מר שלדון ג. אדלסון, יזם, איש עסקים ופילנתרופ, הוא אחד האישים היהודים המשפיעים בעולם, הן באמצעות עסקיו המשגשגים של מלונאות ותקשורת והן באמצעות תרומתו אדירת הממדים ופועלו למען העולם היהודי ולטובת מדינת ישראל. במהלך השנים הקים והפעיל 50 עסקים שונים, בהם מיזמים חדשנים ופורצי דרך בתחומי התיירות והמסחר, דוגמת מלון ה-Venetian היוקרתי בעיר לאס וגאס, ה"Kutai Strip", ומתחם מרינה ביי סנדס האיקוני בסינגפור. מר אדלסון השקיע גם בתקשורת ויסד את עיתון "ישראל היום" - העיתון היומי הנפוץ בישראל. זה שנים ארוכות פועל מר אדלסון בנאמנות ובמסירות, בארצות-הברית ובישראל, למען קיומה ושגשוגה של מדינת ישראל, ורואה בפעילות זו חלק משמעותי משליחות חייו. ד"ר מרים ושלדון אדלסון מעורבים בפעילות צדקה ענפה בישראל ובארצות-הברית, באמצעות קרן אדלסון.


בשנת 2013 נחנך בבינתחומי בית ספר אדלסון ליזמות, על שמם של שלדון אדלסון ורעייתו ד"ר מרים אדלסון, במטרה לטפח את הדורות הבאים של יזמים בישראל. אדלסון מהווה דוגמה והשראה לנחישות ולעצמה היזמית של היחיד וליכולתו להתגבר על מצוקות רקע וכישלונות ועל יצירתיות, אומץ אישי ויכולות ביצוע נדירות שהפכו אותו לאחד מגדולי היזמים בעולם. הוא מקבל את האות בהערכה על מפעל חייו, האהבה, הנאמנות והתרומה למדינת ישראל, ובהוקרה על תמיכתו המתמשכת במרכז הבינתחומי.פרופ' רייכמן ומר רקנאטי מעניקים התואר למר שלדון ג. אדלסון | צילום: אלון גלבוע

רא"ל (מיל') גדי איזנקוט, הרמטכ"ל ה-21 של צה"ל: לשעבר סגן מפקד חטיבת גולני, קצין המבצעים של פיקוד הצפון, מפקד החטיבה המרחבית אפרים, מפקד חטיבת גולני, המזכיר הצבאי של ראש הממשלה ומפקד אוגדת יהודה ושומרון, ראש אג"מ ואלוף פיקוד צפון. כרמטכ"ל ייזכר רא"ל (מיל') איזנקוט כמפקד ערכי, אשר ייחס חשיבות רבה לתפקודו של צה"ל לא רק כצבא מקצועי ויעיל, אלא גם כצבא המחויב לעקרונות של אתיקה ומוסר. רא"ל (מיל') איזנקוט העניק משקל רב לתפקידו המרכזי והייחודי של צה"ל בחברה הישראלית ולשימור מעמדו כגוף ממלכתי, המצוי מחוץ למאבקים פוליטיים.

רא"ל (מיל') איזנקוט מקבל תואר דוקטור לשם כבוד בהוקרה על תרומתו הרבה לצה"ל - לרוח הלחימה שלו ולשימור העקבי של ערכיו; על תרומתו לחברה הישראלית ולשמירה על ערכי היסוד שלה, כפי שהם מבוטאים בהכרזת העצמאות; ועל ידידותו עם המרכז הבינתחומי הרצליה. פרופ' רייכמן ומר רקנאטי מעניקים התואר לרא"ל (מיל') גדי איזנקוט | צילום: אלון גלבוע

הגב' פרלה והשגריר יצחק (אייזיק) גילינסקי, אנשי עסקים ויזמים אשר עומדים מאחורי הקמתן והצלחתן של חברות כגון Yupi, קבוצת גילינסקי וה'קבוצה הפיננסית הבינלאומית'. יצחק גילינסקי שימש שגריר קולומביה בישראל בשנים 2010 - 2013. בני הזוג גילינסקי פעילים במסגרת הקהילה היהודית ובתחומי הפילנתרופיה – בישראל וברחבי העולם היהודי.


בזמן שהותם של בני הזוג בישראל פתחו את דלתות השגרירות ומעונם בפני משפחת הבינתחומי וקידמו את שמו של בית הספר הבינלאומי ברחבי קולומביה ואמריקה הלטינית והביאו לכך שעשרות סטודנטים מהיבשת הדרומית הגיעו ללמוד בבינתחומי. בני הזוג גילינסקי תרמו אולם לימודים על שמם בבניין ללימודי משפטים וקיימות בבינתחומי ותרמו עשרות מלגות ללימודים בבית הספר הבינלאומי לסטודנטים נזקקים ולסטודנטים ממוצא אתיופי.

 

רוני יצחקי, מיזמי הנדל"ן המצליחים והמובילים בישראל וידיד אמת של הבינתחומי: יצחקי עומד בראש קבוצת יצחקי השקעות, המובילה פרויקטים מצליחים בכל רחבי הארץ. בין הפרויקטים גם פארק 'לב הארץ' שהוקם בשיתוף עם עיריית כפר קאסם במטרה להדק את שיתוף הפעולה בין יהודים לערבים במדינת ישראל. יצחקי תורם רבות לבתי חולים, למוסדות לבריאות הנפש, לאוניברסיטאות ולצדקה, מלווה את הבינתחומי מאז הקמתו, ומשמש חבר בדירקטוריון המוסד. במהלך השנים תרמו הוא ורעייתו מלגות, ובהן מלגות לסטודנטיות שעוסקות בעשייה בעלת ערך חברתי, במקביל ללימודיהן.

 

מישל ליטבק, איש עסקים, יזם ופילנתרופ: הראשון שהציע לחברות אנרגיה רוסיות קשת רחבה של שירותים, החל ממכליות לשינוע נפט ועד לשירותי לוגיסטיקה שונים באמצעות קבוצת OTEKO שהקים. בשנת 2004 החל בהקמת נמל ימי בעיר תמאן, הנחשב לאחד המיזמים הפרטיים הגדולים ברוסיה. הקבוצה הינה כיום יצרנית מקומות העבודה הגדולה ביותר בדרום רוסיה. כמו כן, הקים את חברת ההפקות ההוליוודית "סרטי בולד", שהפיקה עד כה למעלה מ-20 סרטים שחלקם זכו לפרסים יוקרתיים. ליטבק הינו תומך נלהב של ישראל ופילנתרופ, התורם באמצעות קרן צדקה שהקים לפרויקטים פילנתרופיים בישראל ובעולם, ביניהם למכון למדיניות ואסטרטגיה בבינתחומי.

 

אודי רקנאטי, איש עסקים ופילנתרופ, ממייסדי בית הספר הבינלאומי ע"ש רפאל רקנאטי בבינתחומי: בן לאחת המשפחות הבולטות בישראל בעסקים ובפילנתרופיה, רקנאטי הוא אחד המנועים החשובים בהקמתה של האוניברסיטה הפרטית הראשונה בישראל.


רקנאטי שימש יו"ר ומנכ"ל משותף של IDB ולאחר פרישתו בשנת 2002 הקים את חברת נפתלי השקעות, המשקיעה בתחומים שונים ובהם תקשורת והיי-טק. מר רקנאטי וילדיו שותפים בבעלות על קבוצת הכדורסל מכבי תל אביב, והוא מכהן גם כיו"ר חבר הנאמנים של מכבי העולמית. אודי רקנאטי ממשיך את המסורת המשפחתית של פעילות פילנתרופית ענפה, בעיקר בתחומי הבריאות, החינוך, התרבות והאמנות.


מר רקנאטי מלווה את הבינתחומי הרצליה מימיו הראשונים: שימש כיו"ר דירקטוריון הבינתחומי במשך שנים רבות וכיום משמש כנגיד המרכז. יחד עם פרופ' אוריאל רייכמן, יסד את בית ספר הבינלאומי, הקרוי על שם אביו המנוח, רפאל רקנאטי ז"ל, ובו לומדים כ-2,000 סטודנטים, מ-90 מדינות בעולם. השנה נחנך מגדל מעונות הסטודנטים החדש שנבנה בתרומת המשפחה וקרוי על שם אחיו המנוח, מייקל רקנאטי ז"ל.


רקנאטי קיבל תואר דוקטור לשם כבוד בהוקרה על תרומתו הרבה ועל ועלו האינסופי למען הקמת האוניברסיטה הפרטית הראשונה בישראל. פרופ' רייכמן ופרופ' רובינשטיין מעניקים התואר למר אודי רקנאטי | צילום: אלון גלבוע


איש העסקים גיל גושן בוגר המחזור הראשון של הבינתחומי, ממייסדי אגודת הסטודנטים במוסד והיו"ר הראשון שלה, קיבל אות עמית של כבוד ואת "אות וינד ליזמות חברתית". גושן, המשמש כחבר דירקטוריון הבינתחומי, קיבל את התואר והאות על פועלו ותרומתו לבינתחומי בימיו הראשונים, על עשייתו לקידומו והצלחתו בימים שבהם מעטים האמינו בדרך ובחזון של המוסד, ועל תרומתו המתמשכת מאז.


אודי רקנאטי, נגיד הבינתחומי הרצליה, נשא דברים בשם מקבלי התואר ואמר: "בשם כולנו, אני מודה על הכבוד הרב שאתם חולקים לנו היום. זהו אות של הערכה והכרה וזה מרגש מאוד. אני מאחל לכולנו להמשיך במעורבותנו בבינתחומי, שנעשה ונפעל לקידום ההשכלה האקדמית בישראל וצמיחתו של הבינתחומי בפרט. אני חושב שהעובדה שכל אחד מאיתנו מצא את הדרך המתאימה לו ביותר לקדם ולתמוך בבינתחומי, היא היא שמאפשרת השלמתו של הפסיפס המיוחד הזה.


הבינתחומי הרצליה הוא באמת פנינה של מוסד אקדמי וחשוב לשמור עליו ככזה. אני לא מכיר אוניברסיטה שהקימה בתוכה גם בתי ספר ליזמות, למנהיגות ולחדשנות. אני חושב שאפשר להעלות על נס את הקמתו של הבינתחומי לפני 25 שנה, עם הקשיים והמאבקים האינסופיים שאיתם היה פרופ' רייכמן צריך להתמודד. לאורך הדרך, הוא האמין וידע שזה הדבר הנכון לעשות וששווה להילחם למענו, והוא הצליח".


לאחר הענקת תארי דוקטור לשם כבוד, התקיים אירוע חגיגי לציון 25 שנים להקמת הבינתחומי בהשתתפות מקבלי התואר ובני משפחותיהם, חברי סגל, סטודנטים ובוגרים. פרופ' אוריאל רייכמן, נשיא ומייסד המרכז הבינתחומי הרצליה, נשא דברים ואמר: "המרכז הבינתחומי פועל להכשיר את מנהיגות העתיד של מדינת ישראל, ברוח ערכי החירות והאחריות - החירות לפעול להגשמה אישית והאחריות לעתידה של המדינה - ועל פי ערכי הכרזת העצמאות. נוצרה כאן אקדמיה ייחודית, אקדמיה המעניקה כלים להתמודדות עם אתגרי המאה ה-21, שהיא גם מוסד חינוכי, המעביר את מסרי הראשונים לאחריות לעתידו של המפעל הציוני.


לפני 25 שנים העזנו לעצב חזון ולקבוע מטרות. הרוב הושג, על היתר אנחנו עובדים. מאז המשכנו לגבש תפישות ויעדים נוספים. השותפות עם הסטודנטים יצרה DNA ייחודי לבינתחומי. זו שותפות שממריצה את הסטודנטים ליזום, להעז  וליצור, ואותנו - לפרוץ לבינתחומיות חדשה, הכוללת מדע וטכנולוגיות פורצי דרך.


מי ייתן והיכולת לחלום ולהגשים, ולפעול תוך נאמנות לערכים אותם הצבנו, יתוו את דרכו של המרכז הבינתחומי גם ב-25 השנים הבאות".