איך להתמודד עם הפחדים ולעמוד מול קהל? 


מאת: יעל שנרך, סטודנטית שנה ב' בבית ספר סמי עופר לתקשורתכסטודנטים, אנו מוצאים את עצמנו במצבים רבים בהם עלינו לעמוד מול קהל - החל מהצגת מצגות קצרות בתוך קבוצה, הרצאות לכלל המסלול ולעיתים גם הצגת חומרים בעבודה. מצבים אלו נוטים להלחיץ, אך עלינו להתמודד עם הפחדים ולעמוד מול חברים וזרים בתקווה שלא נפשל.

בעקבות כך, החלטנו במערכת 'אוונגרד' להקל עליכם מעט ולאסוף מספר טיפים אשר בעזרתם כל פרזנטציה תהפוך לפשוטה יותר. 


1. אותנטיות - כאשר אתם בוחרים על מה לדבר, או לחילופין כאשר אתם מקבלים נושא מהמרצה, זכרו להיות אותנטיים, אמיתיים, בהצגת הדברים. מצאו מה מעניין אתכם בנושא המדובר, חשבו לאיזה חלקים אתם מתחברים ודברו בעיקר עליהם.

 

2. הכנה מראש - ככל שתקפידו להתכונן מראש ולהכיר את הנושא עליו אתם מדברים, ההצגה תהיה קלה וזורמת יותר לכם ולקהל. קראו על הנושא, חקרו, בררו עם אנשים שמבינים ורשמו לעצמכם נקודות חשובות הקשורות לנושא ולעולם התוכן הרלוונטי. חשוב שתגיעו להצגה כאשר אתם בטוחים בעצמכם ויודעים את החומר. בזכות כך תוכלו לענות על שאלות בקלות ולהרשות לעצמכם לסטות מהנושא ולחזור אליו מבלי להתבלבל.​

 

3. הכירו את השטח - כחלק מההכנה שלכם, עוד בטרם ההצגה, הגיעו למקום הפרזנטציה. בדקו האם יש מקום פיזי וטכני למצגת? האם יש במה? איך התאורה? כמה קהל נכנס בחדר? יש מקרן? לוח? ועוד. כך תדעו להתאים את הפרזנטציה למקום הרלוונטי ותחושו בטוחים יותר ללא הפתעות ביום ההצגה.

 

4. הכירו את הקהל שלכם - בררו בפני מי אתם עומדים להציג? האם הקהל שלכם שם מתוך בחירה או מתוך חובה? עד כמה הקהל מכיר את הנושא המדובר? תשובות לשאלות אלו ישפיעו על בחירת המילים שלכם, אופן ההצגה וטון הדיבור, ככל שתקפידו להתאים את אופן ההצגה לסוג הקהל כך תעבור בצורה טובה יותר. 

5. הופעה ייצוגית - אין הזדמנות שנייה לרושם ראשוני, הגיעו מטופחים, השקיעו בבחירת הלבוש ובסידור השיער, כאשר תרגישו טוב עם עצמכם ועם המראה שלכם, תשדרו ביטחון שישפיע על הקהל שלכם.

 

6. קצב - התחלתם לדבר והלחץ מבלבל אתכם? היזהרו מקפיצות, מרגעי שכחה ארוכים ומדיבור מהיר ולא מובן. שימרו על קצב אחיד, הרגילו את עצמכם לדבר בקצב הגיוני, אל תפחדו לעצור ולשתות מים, לנשום לרגע, להתבדח עם הקהל ולהפנות את תשומת הלב אליו כשצריך.

 

7. אל תעמדו במקום - בזמן ההרצאה, תנו לגוף שלכם לדבר. תנועות ידיים ותזוזה קלה יכולים לשמור את הקהל מרוכז בכם ולתת רובד נוסף לדברים. עם זאת, זכרו לא להגזים.

 

8. עזרים - הכינו לעצמכם עזרים למהלך הפרזנטציה, מצגת שקופיות עם ראשי פרקים, כרטיסיות אישיות, דף עם נקודות. כל אלו ירגיעו אתכם כי אין חשש שתלכו לאיבוד, וברגע האמת יהוו מפלט הגיוני אשר יתקבל באהדה על ידי הקהל.

 

9. זמן לשאלות - בתכנון הזמן, דאגו להשאיר זמן מספק לשאלות. הקהל יעריך אתכם על כך, וההרצאה תגמר ללא סימני שאלה מיותרים. ענו כמיטב יכולתכם על כל שאלה, אך אל תתביישו לומר את האמת כאשר אינכם יודעים את התשובה. היו כנים, ונסו לברר ולחזור אל השואל עם תשובה בהמשך, הוא יודה לכם, ואתם תהיו מוכנים במקרה והשאלה תשאל בעתיד.

 

10. למדו מהקהל - הקהל שלכם יכול ללמד אתכם רבות במהלך ההרצאה, בתגובותיו, שאלותיו ואף בהתנהגותו בזמן ההרצאה. אפשרו לעצמכם להיות קשובים אליו, ללמוד ממנו וכך תשתפרו להרצאה הבאה.

 

11. בלי לחץ - זכרו לאורך כל התהליך כי אתם עושים זאת מבחירה. גם אם תפשלו, לא יקרה דבר. קחו נשימות ארוכות, הרשו לעצמכם להתבדח במקרה ותטעו ולהמשיך הלאה בראש מורם.

 

12. אתם לא לבד - הרשו לעצמכם להיעזר בחברים, מרצים, הורים ואנשי מקצוע על מנת לשפר את התוצאה הסופית. התאמנו עליהם, תשאבו מהם רעיונות וקחו טיפים ועצות. עזרה חיצונית יכולה רק לשפר את ההצגה שלכם ולגרום לכם לחשוב בצורה רחבה ומקיפה יותר. נצלו זאת. 

 

13. הנאה - אמנם אחרון ברשימה, אך הראשון בסדר החשיבות. לאורך כל תהליך ההכנה ובהצגה עצמה, תיהנו. גם כשקשה ועליכם להתאמץ על מנת להצליח האמינו בעצמכם שאתם יכולים. עשו זאת בחיוך, מבחירה, בדרך שמעצימה אתכם ועושה לכם טוב.מאחלים לכם בהצלחה!