כשחלום הופך למיזם


כתבתו של דוד זבולוני, סטודנט שנה ב' בבית ספר סמי עופר לתקשורת


רק 24 ברי-מזל מתוך מאות הסטודנטים אשר מגישים מועמדות, מתקבלים לתכנית ZELL ליזמות, בבית ספר אדלסון ליזמות, במרכז הבינתחומי הרצליה.יצאתי לבדוק איזה תהליך חלום עובר לפני שהוא הופך להיות מיזם אמיתי.


"ההצלחות של תכנית ZELL בנו לה שם יוקרתי והפכו אותה למבוקשת ביותר בקרב מי שחולם להפוך ליזם", פורסם בעיתון גלובס. "פעמים רבות נשמעת ביקורת מצד קהל הסטודנטים בארץ ובמיוחד אלה ששוקדים על לימודי מנהל עסקים, כי עם תום הלימודים הם יוצאים לשוק העבודה והקשר בין שלוש השנים במוסד האקדמי לחיים האמיתיים מקרי בהחלט וכי לא ניתנו להם הכלים לניהול, יזמות ובכלל להתנהלות נכונה ויעילה בעולם העסקי. אולם סטודנטים מצטיינים לתואר ראשון במרכז הבינתחומי בהרצליה שלוקחים חלק בתכנית ZELL ליזמות, מוכיחים שאפשר גם אחרת", כתבו ב-.ynet 


ואכן, תכנית ZELL הינה תכנית דגל של בית ספר אדלסון ליזמות שבמרכז הבינתחומי הרצליה, ומוצעת לסטודנטים בשנת הלימודים האחרונה שלהם. התכנית הוקמה לפני כ-18 שנה בזכות תרומתו של היזם בעל השם העולמי, סם זל, משיקגו. תכנית היזמות נועדה לספק פלטפורמה מעשית להקמת מיזמים חדשים של הסטודנטים המשתתפים בה. תכנית הלימודים שנתית, מתקיימת בשפה האנגלית, ומקנה כלים מעשיים וידע תיאורטי בהקמה ובניהול של חברות יזמיות, וכך לומדים הסטודנטים כיצד לפתח את חזונם ולהגשימו – מהרעיון ועד הקמת חברה ממשית ורווחית. כך, למשל, בין מיזמי התכנית ניתן למצוא את החברות הבאות: Argus, FeeX, Wibyia, The Gift Project, Bizzabo.


עם זאת, המטרה המרכזית של התכנית הינה יצירת מנהיגים חדשים, שיוכלו לשנות את המציאות, שלא יפחדו לקחת סיכונים, שידעו ליצור לעצמם אפשרויות פורצות-דרך ושיזכרו תמיד שמה שחשוב באמת זו הדרך ולא המטרה. 

 


בתמונה: מורן ניר 


"לפני כעשור הייתי סטודנטית לתואר ראשון במדעי המחשב והשתתפתי בתכנית ZELL. עוד לפני ההרשמה ללימודים היה לי ברור שהתכנית הזאת היא היעד שלי והתפקיד הנוכחי הוא סגירת מעגל עבורי", סיפרה מורן ניר, מנהלת התכנית, בכתבה שהתפרסמה ב-דה מרקר. "תחושת ההישג הגדולה ביותר מגיעה כשאני פוגשת באירועים שונים בוגרות ובוגרים של התכנית. רבים מהם מובילים כיום חברות שהקימו, ואחרים ממלאים תפקידי מפתח בסטארט-אפים, תאגידי ענק, קרנות הון סיכון ובשירות המדינה. במיוחד אני שמחה לראות את בוגרות התכנית שפורצות דרך – הן השינוי המרכזי שאני רוצה לראות בתחום, ואני מקווה שנמשיך לראות אותן במספרים גדלים והולכים בשנים הקרובות."

 


בתמונה: תכנית זל ליזמות


בנוסף, פגשתי את נמרוד בר לוין, בוגר התכנית ואת נטע רוזי, סטודנטית שהתקבלה השנה לתכנית. כל אחד מהם סיפר לי על הקשר המיוחד שלו לתכנית. 


נמרוד, ספר לי קצת על עצמך.


"בן 40, נשוי לקרן ואבא ליונתן, דניאל, עמית. גר כל חיי בהוד השרון. למדתי משפטים ומנהל עסקים במרכז הבינתחומי ואני מוסמך כעורך-דין. החברה הנוכחית שלי, דינאמו, היא החברה הרביעית שלי, כאשר שלוש החברות הקודמות נרכשו על ידי גורמים שונים".


איך ולמה הגעת לתכנית ZELL?


"על תכנית זל שמעתי כבדרך אגב, וכששמעתי עליה היא היתה במחזור השני בלבד שלה. אולם, כבר מהרגע הראשון ידעתי שזו תהיה ההשלמה האולטימטיבית לחוויית הלימודים וההשכלה שלי – וכך היה. אפשר לדבר הרבה על תכנית זל ולספר על הצוותים והחברות שקמו בזכותה, על הגיוסים והאקזיטים ואלפי העובדים בחברות של ״זלניקים״, אבל אני רוצה לדבר על החיים בתכנית עצמה. הבעיה עם רוב תוכניות הלימודים ותוכניות היזמות למינהן היא שמתרכזים לרוב בתיאוריה. אם נסתכל על מעין סקלה בין התיאוריה למעשה נראה שרוב התוכניות נמצאות עמוק בקצה של התיאוריה, ולכן תכנית זל ייחודית מכיוון שהיא נמצאת עמוק עמוק בקצה של המעשה, ובעצם ממחישה נהדר את החיים העסקיים ואת הפרקטיקה – את התכל'ס בקיצור". 

 

איך הקריירה שלך נראית אחרי התכנית?


"קצת כמו השירות סדיר ובמילואים - עם כל הכבוד לשנים האינטנסיביות של השירות הסדיר, מי שעושה מילואים יודע עד כמה המילואים חשובים ומשפיעים על האדם. כך גם בתכנית זל. הסתיימה התכנית? מעולה. עכשיו מתחילים בעצם, כשהתוכנית מלווה אותך כל החיים. יש לציין שגם לאחר התכנית, יש עדיין מגוון רב של מפגשים, פעולות ואירועים של ארגון הבוגרים של תכנית זל, והתכניות בהן עשירות ומעניינות, וככל שבוגר ובוגרת לוקחים בהן חלק הם מקבלים משמעות.


נטע, את חלק מהתכנית ממש בשנה הזו! תספרי לי קצת על עצמך ועל החוויה שלך ב-ZELL.


אני סטודנטית למדעי המחשב במרכז הבינתחומי, ותמיד נמשכתי לעשייה וליצירת דברים חדשים. אחרי השירות הצבאי שלי התחלתי לעבוד כמתכנתת בחברת סטארטאפ בארצות הברית, מאוד נהניתי אבל הרגשתי שאני רוצה לעשות יותר. תכנית זל מאפשרת לי לרכוש את הכלים הנכונים להקמת סטארט-אפ, היא בעצם מאגדת את כל הניסיון של אלפי יזמים מכל העולם ומעבירה לנו אותו כדי שנוכל ללמוד מניסיון של כאלה שהצליחו (או לא הצליחו) לפנינו. בתכנית אנו מתחלקים לקבוצות ולומדים לעבוד יחד במיזמים. פגשתי בתכנית השנה את שני השותפים שלי - אורי ויוני - ועכשיו אנחנו מקימים יחד סטארטאפ טכנולוגי בתחום הביטוח. יש למה לצפות! 


כל הסטודנטים לתואר ראשון הנכנסים לשנת הלימודים האחרונה שלהם, מכל בתי הספר של מרכז הבינתחומי, שמעוניינים להגיש מועמדות לקבלה בתכנית ZELL, יכולים למצוא את כל ההנחיות לתהליך באתר הבינתחומי www.idc.ac.il/zell


בהצלחה!